Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir gyventojai, laukiantys galimybės pasiskiepyti nuo COVID-19, norėtų didesnių vakcinacijos tempų, tačiau galime pagrįstai didžiuotis, kad Lietuva yra viena iš nedaugelio pasaulio šalių, bent viena vakcinos doze jau paskiepijusi penktadalį savo gyventojų.
Kad pasiektų paciento petį, vakcina turi įveikti ilgą kelią ir reikalauja ne tik vienos šalies pastangų. SAM nuosekliai paaiškina procesą, kaip mus pasiekia vakcinos nuo COVID-19, ir kviečia plačiai dalintis šia informacija.
Vakcinos nuo COVID-19 kelio infografiką rasite ČIA.
Vaizdo filmuką rasite ČIA.
BENDRA STRATEGIJA
2020 m. birželio 17 d. Europos Komisija paskelbė komunikatą dėl Europos Sąjungos vakcinų nuo COVID-19 strategijos. Įgyvendindamos šį komunikatą, šalys narės susitarė dėl bendro vakcinų pirkimo. Valstybės įsipareigojo veikti kartu ir nekonkuruoti tarpusavyje dėl vakcinų. Lietuva į šį mechanizmą 2020 m. įstojo birželio 18 d.
Sudarytas vakcinų pirkimo valdymo komitetas, į kurį kiekviena šalis narė delegavo po vieną atstovą.
GAMINTOJŲ ATRANKA
Šalys narės sutarė stebėti labiausiai pažengusius vakcinų gamintojus, kurie atitinka šiuos kriterijus:
* 2020 m. jau buvo pradėję klinikinius tyrimus;
* yra pajėgūs sukurti tinkamą vakciną;
* yra pajėgūs jau 2021 m. pradėti didelio masto vakcinų gamybą.
Vakcinų pirkimo valdymo komitetui pasiūlius, Europos Komisija pradeda derinti pirkimo procedūrą, siunčia gamintojui kvietimą pradėti derybas ir pateikti savo pasiūlymą dėl vakcinų įsigijimo.
IŠANKSTINĖ SUTARTIS
Su labiausiai pažengusiais vakcinų gamintojais Europos Komisija ir šalys narės siekia sudaryti išankstines pirkimo sutartis. Darbui dėl sutarties su kiekvienu gamintoju yra sudaromas specialus pakomitetis, kuris rengia sutarties dokumentą, derasi dėl kainų ir kitų sąlygų. Suderėtą sutartį vertina valdymo komitetas, ją tvirtina Europos Komisija.
KIEKIŲ PASKIRSTYMAS
Patvirtinus sutarties tekstą, jis teikiamas šalims narėms, kurios turi apsispręsti, ar dalyvaus sutartyje. Su gamintoju suderėtas bendras vakcinų kiekis paskirstomas valstybėms pagal jų gyventojų skaičių. Lietuvai tenka 0,62 proc. vakcinų – tokią dalį Europos Sąjungos gyventojų sudaro Lietuvos gyventojai.
Šalys narės per penkias dienas turi apsispręsti, ar dalyvaus sutartyje. Jeigu nori įsigyti mažiau vakcinų, nei yra siūloma, šalys gali derėtis su kitomis šalimis ir perleisti dalį vakcinų.
VERTINIMAS
Dar vakcinų kūrimo stadijoje gamintojai bendradarbiauja su Europos vaistų agentūra (EVA), teikia prašymus dėl mokslinių patarimų. Baigę būtinus klinikinių tyrimų etapus, gamintojai teikia dokumentus vakcinų registracijai. EVA atlieka kiekvienos vakcinos vertinimą ir teikia rekomendaciją Europos Komisijai – registruoti vakciną ar ne.
REGISTRACIJA
Europos Komisija priima sprendimą dėl vakcinos registracijos (dažniausiai pritardama EVA rekomendacijai). Teigiamas sprendimas leidžia naudoti vaistinį preparatą visoje Europos Sąjungoje. Visoms iki šiol registruotoms vakcinoms nuo COVID-19 yra suteikta sąlyginė registracija. Ji leidžia tiekti vakciną rinkai ir ją naudoti, tačiau gamintojas įpareigojamas 24 mėnesius atidžiai stebėti vakcinos saugumo ir veiksmingumo duomenis.
PRISTATYMAS
Europos Komisija ir šalys narės susitaria su gamintojais dėl detalesnių tiekimo grafikų vienam arba keliems mėnesiams. Gamintojas dalimis pristato vakcinas, siuntų dydis yra proporcingas valstybių užsakytiems vakcinų kiekiams. Gamintojas pristato vakcinas į nustatytą priėmimo / paskirstymo punktą (centrinį sandėlį).
PARUOŠIMAS
Lietuvoje vakcinos atkeliauja į Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) sandėlį arba kitą gavimo vietą. Čia patikrinami dokumentai, krovinio gabenimo sąlygos (temperatūros režimas) ir įvertinamas krovinio tinkamumas tolesniam platinimui bei naudojimui. Ruošiantis paskirstymui, vakcinos sukomplektuojamos: prie jų pridedami pakuotės lapeliai ir skiepijimo kortelės.
PASKIRSTYMAS
Gautos vakcinos yra paskirstomos savivaldybėms proporcingai, atsižvelgiant į prioritetinėms grupėms priklausančių nepaskiepytų gyventojų skaičių. Konkurso būdu atrinktas vežėjas išvežioja vakcinas skiepijimo centrams.
VAKCINAVIMAS
Skiepijanti įstaiga kviečia gyventojus skiepytis pagal iš anksto sudarytus skiepijamų asmenų sąrašus arba siūlo gyventojams registruotis vakcinacijai patiems. Kad vakcinos būtų naudojamos efektyviai, sudaromi du skiepijamų asmenų sąrašai: pagrindinis ir rezervinis. Jeigu asmenys iš pagrindinio sąrašo negali atvykti paskirtu laiku, kviečiami asmenys iš rezervinio sąrašo.
SAM nuotrauka