Gamintojams ruošiantis išleisti į rinką vakciną nuo koronaviruso (COVID-19), Sveiktos apsaugos ministerija (SAM) parengė gyventojų vakcinacijos priemonių planą. Pirmą šio plano užduotį – vakcinos atgabenimą į Lietuvą ir jos tinkamą sandėliavimą – pavesta įgyvendinti Ekstremalių sveikatai situacijų centrui.
Siekiant užtikrinti sklandų vakcinų tiekimo procesą ir atsižvelgiant į tai, jog gabenant vakcinas turi būti palaikomas tinkamas temperatūrinis režimas bei jo atsekamumas, transportavimo paslaugas siekiama įsigyti iš pačių vakcinos gamintojų. Planuojamos sudaryti sutartys su logistikos bendrovėmis, jeigu vakcinų gamintojai transportavimo paslaugų suteikti negalės.
Vakcinų sandėliavimui, užtikrinant itin žemos temperatūros palaikymą, pradėta šaldiklių (su reikiamų parametrų monitoringo sistema ir signalizacijos sistema, kuri įspėtų apie atsiradusius nukrypimus nuo iš anksto nustatytų laikymo sąlygų) pirkimo procedūra.
Siekiant tinkamai atlikti vakcinaciją ESSC organizuoja ir vakcinacijai reikalingų priemonių (vienkartinių kaukių, vienkartinių pirštinių, dezinfekcinių servetėlių ir kt.) pirkimą už daugiau nei 570 tūkst. eurų.
SAM primena, kad Lietuva perka vakcinas kartu su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis. Išankstinės sutartys jau yra sudarytos su keturiomis farmacijos kompanijomis, kurios baigia klinikinius bandymus ir jau artimiausiais mėnesiais gali pateikti savo vakcinas registracijai.
Jeigu teigiamas vakcinos naudos ir rizikos santykis bus pagrįstas moksliniais įrodymais, Europos Komisija registruos šį vaistą iškart visose ES valstybėse per įmanomai trumpiausią laiką.
Lietuva siekia įsigyti 70 proc. šalies gyventojų paskiepyti reikalingą vakcinų kiekį, taip pat vakcinų įsigijimus diversifikuoti tarp kelių gamintojų. Atsižvelgiant į medikų rekomendacijas, toks vakcinų kiekis reikalingas kolektyviniam imunitetui susiformuoti.
SAM nuotrauka