Sergančius lėtinėmis ligomis vargina kasdienis vaistų vartojimas saujomis: medikai teigia, kad išeitimi gali tapti „išmaniosios“ tabletės, dar vadinamos politabletėmis.
Lietuvoje kas trečiam pacientui medikai diagnozuoja arterinę hipertenziją (padidėjusį kraujo spaudimą), kurios palydovas paprastai yra padidėjęs kraujo riebalų, labiau žinomų kaip cholesterolis, kiekis – abu šie sutrikimai nustatomi maždaug 50 proc. vidutinio amžiaus gyventojų. Diagnozę išgirdusiųjų pasiryžimas gydytis dažnai būna trumpalaikis – sužinoję, kad kasdien teks gerti nemažai tablečių, daugelis po kurio laiko nebevartoja visų paskirtų vaistų.
„Pacientams, kuriems nustatomas aukštas arterinis kraujo spaudimas ir padidintas cholesterolis, paprastai skiriami du ar keli skirtingi medikamentai kiekvienam iš šių sveikatos sutrikimų koreguoti. Vaistus nuo hipertenzijos žmonės vartoja sąžiningiau, nes jaučia aukšto kraujospūdžio poveikį, matuoja jį namuose ir nori jį mažinti.
Padidėjusio cholesterolio mes paprastai niekaip nejaučiame ir tada atrodo, kad paskirtų vaistų vartoti nereikia. Vis dėlto taip daryti negalima, nes cholesterolio kiekio koregavimas ne mažiau svarbus už aukšto kraujospūdžio gydymą, tai padeda užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligoms, sumažinti mirtingumo nuo jų riziką“, – sako kardiologė doc. Jolita Badarienė, viena iš Lietuvos širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programos administracinės grupės narių.
Kuo daugiau vaistų, tuo dažniau nenorima jų vartoti
Gydytojo paskirtų vaistų vartojimo nutraukimas savavališkai yra visame pasaulyje aktuali problema. JAV mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad pacientai, turintys padidintą kraujo spaudimą ir „blogųjų“ kraujo riebalų kiekį, prastai vartoja vaistus. Jei gydymo pradžioje paskyrimų laikosi visi pacientai, tai jau po trijų mėnesių tokių belieka mažiau nei pusė – 44,7 proc., o po pusmečio – tik 35,9 proc.
JAV medicinos asociacija išskyrė aštuonias pagrindines priežastis, kodėl žmonės negeria ar nustoja gerti jiems paskirtus vaistus. Greta šalutinių poveikių baimės ar didelės vaistų kainos yra ir didelis paskirtų vaistų kiekis – kuo daugiau tablečių paskiriama ir kuo dažniau jas reikia gerti, tuo didesnė tikimybė, kad ilgainiui dalies jų žmogus nebevartos, ypač jei dar ir nejaučia jokių ligos simptomų.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) savo rekomendacijose dėl efektyvaus hipertenzijos gydymo nurodo, kad gydytojai gali prisidėti supaprastindami vaistų vartojimo režimą ir sumažindami per parą vartojamų tablečių skaičių.
Didžiosios Britanijos medikai nustatė, kad dažniausiai tabletes neatsakingai vartoja pacientai, turintys išgerti šešių ir daugiau rūšių vaistus – aštuoni iš dešimties to nedaro arba mažina paskirtų vaistų kiekį. O štai tarp vartojančių per dieną dvi tabletes nesilaikančių gydymo režimo jau tėra tik 20 proc.
Viena tabletė – dviem ligoms
Doc. J. Badarienės teigimu, didelė dalis pacientų dažnai prašo sumažinti vartojamų tablečių skaičių, nes sergantieji lėtinėmis ligomis jų geria po keletą, o kartais ir po keliolika. Žmones vargina nevienodas jų vartojimo grafikas, dažnai tiesiog pamirštama vieną ar kitą vaistą išgerti. Vis dėlto gydytoja sako, kad pacientai neneigia vaistų naudos, tik nori, kad jų vartojimas būtų paprastesnis, todėl labai apsidžiaugia sužinoję apie politabletę, vienu metu koreguojančią ir kraujospūdį, ir cholesterolio kiekį kraujyje.
„Pacientai, išgirdę, kad vietoje dviejų–trijų iki tol gertų tablečių jiems pakaks gerti vieną, niekada neatsisako tokios galimybės. Medicina žengia į priekį, tad ir žmonės jaučiasi geriau žinodami, kad geria inovatyvius, modernius, efektyvius vaistus“, – sako gydytoja kardiologė.
Ji aiškina, kad politabletėje yra dvi veikliosios medžiagos, koreguojančios dvi skirtingas ligas. „Tai tarsi į vieną sujungtos dvi skirtingos tabletės. Aš politabletes vadinu išmaniosiomis tabletėmis, nes jose esančios veikliosios medžiagos kovoja su dviem ligomis – viena koreguoja kraujospūdį, kita – kraujo lipidų (riebalų) kiekį. Pacientas išgeria vieną tabletę, o koreguoja dvi ligas“, – pasakoja doc. J. Badarienė.
Pasak gydytojos, politablečių dėka pacientai gali sumažinti per dieną vartojamų vaistų skaičių. Tuo pačiu taip didėja tikimybė, kad sergantysis paskirtus medikamentus tikrai išgers ir taip bus užtikrinta gera ligos kontrolė, nes mažesnį vaistų kiekį turintiems suvartoti ligoniams lengviau laikytis jiems paskirto gydymo.
Lietuvos pacientams kraujospūdį ir cholesterolį kontroliuojančios politabletės Lietuvoje prieinamos ne taip seniai, tad gydytoja tikina, jog vaistai dar nėra plačiai žinomi. Politabletes vartoti norintiems žmonėms, kuriems diagnozuoti aukščiau išvardinti sutrikimai, doc. J. Badarienė pirmiausia rekomenduoja kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins kraujo spaudimo dydį, cholesterolio kiekį kraujyje ir pagal tai nuspręs, ar konkrečiu atveju politabletės gali būti skirtos.