Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai rekomenduoja skiepus nuo kokliušo infekcijos atnaujinti planuojantiems tapti ar jau esamiems tėvams ir seneliams, nes didžioji dauguma kūdikių kokliušu užsikrečia nuo šeimos narių. Lietuvoje suaugusiems asmenims savo lėšomis galima pakartotinai pasiskiepyti viena vakcina nuo trijų infekcijų – difterijos, stabligės ir kokliušo.
Pasak ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistės Eglės Savickienės, Jungtinė Karalystė buvo pirmoji šalis Europoje pradėjusi (nuo 2012 m. spalio mėn.) nėščiųjų skiepijimo programą.
„Nustatyta, kad ši prevencinė programa veiksmingai apsaugo kūdikius nuo kokliušo infekcijos perduodant motinos antikūnus ir sumažinant riziką užsikrėsti kokliušu. Iki 2020 m. rugpjūčio mėn. aštuonios šalys yra įtraukusios nėščiųjų skiepijimus į nacionalines imunoprofilaktikos programas, o penkių šalių vakcinacijos programose yra rekomenduojama bent jau vienkartinė kokliušo revakcinacija vyresniems nei 18 metų asmenims“, – pažymi E. Savickienė.
Specialistės teigimu, kūdikiai iki 6 mėn. priskiriami didžiausiai rizikos grupei, nes yra per jauni skiepyti nuo kokliušo ar gauna nepilną vakcinacijos kursą, bei šiame amžiuje dažniau pasitaiko kokliušo komplikacijų: išvaržos, plaučių uždegimas, galvos smegenų ligos.
Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo kokliušo infekcijos skiepijami 2, 4, 6 mėnesių kūdikiai, vėliau palaikomosios vakcinos dozės skiriamos 1,5 metų, 6–7 metų ir 15–16 metų vaikams.
ULAC informacija
SAM nuotrauka