Šąlančios rankos ir ypatingai po miego tirpstantys pirštų galiukai – su šiais nemaloniais pojūčiais esame susidūrę beveik visi. Ledinių rankų sindromas dažniausiai pasitaiko moterims ir vyresnio amžiaus žmonėms. Ar verta susirūpinti?
Šaltos ir tirpstančios galūnės signalizuoja apie kraujotakos sutrikimus. Seniau šiuos simptomus siedavo su senėjimu, tačiau dabar tuo skundžiasi ir labai jauni žmonės. Dėl rankų tirpimo pirmiausia kalta gali būti nepatogi miego poza. Tokiu atveju pakanka šiek tiek apšilti ir nusiraminti. Tačiau jei tirpimas atsiranda vis dažniau ir be aiškių priežasčių – vertėtų pagalvoti apie apsilankymą pas gydytojus, kad ir kaip to nesinorėtų. Juk tirpstančios rankos gali būti ir labai pavojingų ligų simptomas.
Kodėl tirpsta rankos?
- Stuburo osteochondrozė (dažniausiai tirpsta tik vienos rankos pirštai);
- Riešo kanalo sindromas (užspaudžiamas vidurinysis nervas, einantis per riešo kanalą). Dažniausiai tai pasitaiko žmonėms, dirbantiems prie kompiuterio ir nuolatos laikantiems rankas tokioje pačioje pozoje.
- Polineuropatija (pažeisti rankų ir pirštų nervai). Tai gali būti anemijos, vitaminų trūkumo, infekcijos ar diabeto priežastis.
- Reino liga (kraujotakos sutrikimai, atsirandantys dėl mažųjų arterijų ir arteriolių pažeidimų). Tirpsta abiejų rankų pirštai. Jie šąla, atsiranda skausmas, o oda pabąla.
- Trombai arterijose.
- Pakitimai galvos smegenyse. Rankų tirpimas gali signalizuoti apie artėjantį insultą. Jei ranka staiga nutirpsta ir prasideda didelis skausmas – iš karto kreipkitės į gydytojus.
Rankų tirpimą gali sukelti ir endokrininiai sutrikimai, traumos, artritas, reumatas. Akivaizdu, kad priežasties nustatyti taip paprastai tikrai nepavyks, būtent dėl to reikėtų kreiptis į gydytoją, jei rankų tirpimas pasikartoja dažnai ir netikėtai.
Keletas pratimų kiekvieną dieną padės išvengti rankų tirpimo, atsirandančio dėl darbinių ar miego ypatybių:
- Gulėdami ant nugaros pakelkite rankas į viršų ir greitai suspauskite bei atleiskite kumščius 50-70 kartų;
- Ištieskite rankas prie savo šonų ir pakartokite tą patį;
- Atsistokite ant pirštų galų priešais sieną, pakelkite rankas į viršų ir pastovėkite taip apie minutę laiko. Šį pratimą kartokite kelis kartus per dieną.
- Atsistokite ant pilnos pėdos ir suimkite rankas sau už nugaros. Pabūkite taip apie minutę laiko, o pratimą kartokite kelis kartus per dieną.
- Suglauskite delnus, tuomet suspauskite juos į vieną kumštį ir bandykite ištiesti pirštus.
- Stipriai suspauskite pirštus į kumštį, šiek tiek palaikykite ir atleiskite. Tai padės stimuliuoti kraujotaką ir sušilti pirštams.
- Lenkite kiekvieną pirštą atskirai, stengdamiesi prisiliesti prie delno vidurio.
- Kiekvieno piršto galiuku prisilieskite prie nykščio galiuko.
Sveikata.lt