Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai primena, kad tam tikromis lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams receptus galima išrašyti ilgesniam laikui, nekompensuojamus vaistus vienų metų laikotarpiui, o kompensuojamuosius vaistus – pusei metų. Tokia galimybė egzistuoja keletą metų, bet ja būtų galima naudotis kur kas aktyviau, nei iki šiol. Tai būtų patogiau ir jiems, ir pacientams, kuriems reikėtų rečiau ateiti pas gydytojus receptų.
„Pastaruoju metu žmonėms kyla nemažai klausimų, ar vartojant receptinius vaistus reikės pas gydytoją lankytis kas mėnesį, kad galėtų gauti receptą. Atkreipiame dėmesį, kad daugeliu atveju to daryti tikrai nereikia, nes lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms receptai gali būti išrašomi ilgesniam, iki metų laikotarpiui ir tokia tvarka galioja jau ilgą laiką. Tad kviečiame gydytojus aktyviau naudotis šiomis galimybėmis“, – sako viceministrė Kristina Garuolienė.
Taigi pacientams sergant lėtinėmis ligomis, gydantis gydytojas, įsitikinęs, kad paskirti vaistai yra veiksmingi, išskyrus narkotinius ir psichotropinius, gydymui tęsti gali išrašyti:
1) kompensuojamuosius vaistus iki 6 mėnesių gydymo kursui reikiamą kiekį ant vieno popierinio recepto blanko arba su žyma „Gydymui tęsti“, atitinkamai išrašant vaistus ant atskirų popierinių receptų blankų (pacientui vaistus įsigyjant kas mėnesį, du ar tris mėnesius);
2) nekompensuojamuosius vaistus iki 12 mėnesių gydymo kursui su žyma „Ilgalaikiam gydymui“, išrašant ant vieno popierinio recepto blanko vienam atsiėmimui skirtą vaistų kiekį bei nurodant atsiėmimų periodiškumą.
Jei pildoma elektroninė recepto forma su žymomis „Ilgalaikiam gydymui“ ir „Gydymui tęsti“, nurodomas visam gydymo laikotarpiui skirtas vaistų kiekis ir išdavimų skaičius.
Tokiu atveju pacientui nebūtina vaistinėje įsigyti visą išrašytą vaistų kiekį. Jis gali įsigyti vaistus gydytojo nurodytų periodiškumu,(kas mėnesį, du, tris).
Taip pat pacientai receptinių vaistų lėtinių ligų gydymui, ūmiems migrenos priepuoliams gydyti, vaistus gimstamumui kontroliuoti be recepto gali įsigyti vaistinėje ne ilgesniam kaip 30 dienų gydymo laikotarpiui, jeigu juos suvartojo, tačiau laiku negali pateikti pas gydytoją bei vartojimą gali įrodyti pateikdamas anksčiau vartotų vaistų receptus ar farmacijos specialistas gali tai patikrinti paciento elektroninėje medicinos istorijoje.
Sveikatos apsaugos ministerijos informacija